Клімат твого простору під ключ в Рівному та регіоні

ТОВ Тіко

Секрети опалення — довготривале горіння дров. 7 аспектів економії

Тема опалення будинку безкрая, як зимова українська ніч. Серію статей, які розкривають різні аспекти обігріву будинку ми почнемо зі статті про твердопаливні котли та поділимось своїм секретом, як зробити спалювання дров максимально ефективним у використанні й мінімально клопітким в обслуговуванні.

Сучасна буржуйка в сучасному інтерєріТвердопаливний котел — найзвичніший і зрозумілий спосіб обігріти приватний будинок. В давнину це була звичайна груба з цегли й глиняного розчину. Такі досі використовуються в селах нашими бабусями та дідусями. Дві в'язанки дров вранці, дві — ввечері й в хаті тепло. Викинути попіл і час від часу почистити від сажі — ось і все обслуговування. Докидати дрова можна в будь-який момент. Не треба навіть очікувати, коли все прогорить. Іншим варіантом такої пічки була "буржуйка". Сталева чи чавунна пічка на ніжках, яку можна поставити в будь-якому приміщенні, навіть в кімнаті. Головне, щоб було куди вивести трубу. Головна перевага — швидкий ефект. Але і самий скороминучий. Поки буржуйка горить — в приміщенні тепло. Погасла — загортайся в ковдру.

Технічний прогрес подарував нам твердопаливні котли й безліч переваг, пов'язаних з ними. Ось ці переваги:

 • можна використовувати різні види палива,
 • з того самого палива можна отримати більшу кількість тепла,
 • можна збільшити час роботи котла на одному завантаженні палива,
 • можна автоматизувати роботу котла,
 • одним котлом можна обігрівати весь будинок, а не окремі кімнати.

А тепер перейдемо до суті — як збільшити час горіння дров? Це питання багатогранне і на нього немає простої відповіді. Підсумок написаний в останньому параграфі, а тему будемо розкривати крок за кроком.


Різні типи котлів

Одразу домовляємось, що ми розглядаємо котли, які можна під'єднати до системи опалення і які нагрівають воду в системі. Замість води може використовуватись спеціальна рідина на основі гліцерину або пропіленгліколю, але це не впливає на вибір котла.

Котел може бути:

Вже при виборі котла ми стикаємось з вибором палива, яким доведеться в майбутньому обігрівати будинок. Так що по суті вибір котла — це вибір палива на всі подальші роки.

Ця стаття стосується довготривалого горіння дров, тому нас цікавлять піролізні котли, котли довготривалого горіння та універсальні котли. Всі ці типи котлів працюють на звичайних дровах.


Будова котла

Будова котла впливає на тривалість горіння дров. Котли "свічкового" типу за своєю конструкцією призначені для тривалого горіння. Кожний цикл горіння починається з завантаження дров в топкову камеру. Камера заповнюється повністю і розпалюється у верхній точці. Дрова накриваються "кришкою" в яку врізана труба для подачі повітря. Завдяки тому, що повітря поступає тільки в цю верхню точку, вогонь горить саме в цій зоні. Горіння не може відбуватись ні в нижній частині, ні в якійсь іншій точці топкової камери. Дрова прогоряють зверху вниз, як свічка. "Кришка" лежить на дровах і опускається під власною вагою по мірі згоряння дров. Між "кришкою" і стінами топкової камери є зазор, в який виходить тепло і дим. Тепло передається на теплоносій, а дим виводиться в димохід з топкової камери. Інтенсивність горіння і швидкість роботи котла регулюється кількістю повітря, яке надходить. Цикл роботи закінчується, коли всі завантажені дрова прогоряють повністю до кінця. Після цього котел треба очистити від попелу та завантажити новою порцією. Починається новий цикл роботи. Завдяки тому, що горить тільки невелика частина дров у верхній зоні, цикл роботи може бути дуже довгим. Аж до 34 годин. Тобто проводити маніпуляції треба буде не частіше одного разу на добу, а в теплі періоди навіть через день.

Котел довготривалого горіння свічкового типу


Піролізний котел

Головна перевага піролізного котла — в процесі піролізу. В топковій дрова горять при обмеженій кількості повітря. При високій температурі й нестачі кисню відбувається хімічний процес піролізації (з деревини виділяється суміш газів). Гази рухаються з топкової камери в зону подачі вторинного повітря. Отримуючи ковток свіжого повітря ці гази згоряють при дуже високій температурі та виділяють велику кількість тепла. Піролізний котел не може працювати без автоматики, а відтак котел повинен бути весь час підключений до живлення електроенергією. Якщо живлення відключиться, то робота котла зупиниться.

Схожого ефекту можна досягти без автоматики, але доведеться періодично перевіряти стан котла. Треба обмежити подачу повітря в топкову камеру, щоб дрова тільки тліли. Піролізний газ випускати з топкової камери через щілину й одразу за щілиною забезпечити надходження повітря, яке дасть змогу газам догоріти.


Універсальний котел

Універсальний котел є універсальним, тому що для його роботи можна використовувати як дрова, так і вугілля, брикети, пелети. Для використання пелети треба буде тільки встановити пелетний пальник.


Різні сорти деревини, яка використовується для дров

Сорти деревини меншою мірою впливають на тривалість горіння і більшою мірою впливають на кількість тепла (калорійність). Лідером є дубові дрова, а також дрова з інших сортів твердої деревини: граб, бук тощо. Хвойні породи теж дають багато тепла, але прогоряють швидше. На додаток смолисті дрова (сосна, ялинка) під час горіння випаровують смолу і вона конденсується на стінках димоходу, поступово зменшуючи внутрішній діаметр димоходу. Час від часу вам доведеться прочищати димохід або спалювати спеціальний засіб, який усуне залишки смоли. Варто визнати, що чистка димоходу необхідна при використанні будь-яких дров. Просто смолисті дрова швидше утворюють сажу і відклади на стінках. Також зауважу, що найкращого результату очищування димоходу можна отримати тільки в поєднанні засобів хімічного та механічного очищування.


Інші види палива

Окрім дров можна ще використовувати тирсові брикети, торф'яні брикети, деревну тріску, енергетичну вербу, вугілля.


Стан дров

Ще один крок наближає нас до з'ясування головного питання — як примусити дрова горіти повільно. Для максимальної ефективності використання дров треба ретельно поставитись до вибору самих дров. Не тільки до сорту деревини, а й до її стану. А саме — дрова повинні бути сухі. Вологість дров повинна бути не більше 20%. Без спеціального вимірювача вологості визначити стан дров неможливо, але є просте правило, яке гарантує результат — дрова повинні відлежатись рік-півтора. Для якісної сушки дровам потрібне не стільки сонце, як вітер. Тому дрова зберігаються в облаштованих дров'яних сараях під дахом, але з щілинами в стінах. Дах захищає від дощу, а щілини між стіновими дошками дають можливість вітру продувати кладку і висушувати дрова. Заготовляйте дрова заздалегідь на наступний рік.

Дров'яний сарай повинен бути з щілинами в стінах

Зважайте на те, що дрова з корою горять довше, ніж колоті дрова.


Комплексний підхід до вибору котла

Коли будете обирати котел, обов'язково прорахуйте економічну доцільність встановлення пелетного котла. Можливо саме у вашому випадку пелетний котел буде найвигіднішим варіантом.


Комплексний підхід до влаштування системи опалення

Опалення будинку це не тільки котел. Котел не вартий нічого, якщо він не підключений до опалювальної системи: трубопроводи, радіатори, арматура, автоматика і помпове обладнання. І окремо звертаю вашу увагу на акумулятор тепла (акумуляторну місткість), який в принципі не є обов'язковим елементом, але ми завжди наполегливо радимо включати акумулятор тепла в систему, тому що він є буфером, який вирівнює коливання температури в приміщенні. Завдяки акумулятору тепла можна нівелювати стрибки температури на вулиці й технологічні зниження температури під час простою котла, коли ви будете здійснювати завантаження чергової партії дров, чи просто поїдете на два дні з дому.


Підсумок

Довготривале горіння дров досягається завдяки декільком факторам:

 1. Дрова повинні бути сухі.
 2. Використовуйте дрова з твердих пород деревини.
 3. Дрова мають бути не рубані й з корою.
 4. Котел з великою топковою камерою.
 5. Використовуйте автоматику, або принаймні термоголовку для регулювання подачі повітря в котел.
 6. Котел свічкового типу або піролізний котел.
 7. Альтернатива — використовуйте пелети та пелетний котел з завантажувальним бункером.

Додатково обладнайте опалювальну систему тепловим акумулятором.Читайте також:


  Опалення

Related Products

Твердопаливний котел довготривалого горіння Marten Comfort MC-12

Твердопаливний котел довготривалого горіння Marten Comfort MC-12

Marten Сomfort — це серія повноцінних твердопаливних котлів тривалого горіння за найкращою ціною.Котел мінімальної потужності в лінійці котлів тривалого горіння (оснащених турбіною і блоком управління), при цьому товщина стали 5 мм. Розрахований на опалення будинків площею 100-120 м. кв. У наших кот..

21900 грн

Твердопаливний котел тривалого горіння Альтеп Trio Uni Plus 14 кВт

Твердопаливний котел тривалого горіння Альтеп Trio Uni Plus 14 кВт

TRIO UNI Plus - електронне регулювання роботи котла з PIDОпалювальний котел на твердому паливі TRIO UNI Plus — призначенняОпалювальний котел на твердому паливі моделі TRIO UNI Plus призначений для опалення побутових, виробничих та інших приміщень, в яких обладнана система центрального опалення, для ..

43000 грн

Твердопаливний котел тривалого горіння Альтеп Classic 16 кВт

Твердопаливний котел тривалого горіння Альтеп Classic 16 кВт

Основне призначення твердопаливного котла тривалого горіння Альтеп Classic для опалення невеликих приватних будинків, площею до 160 кв.м. з обладнаною системою центрального опалення. Котли призначені для спалювання різних видів твердого палива: дров, деревних відходів, кам'яного вугілля, тир..

33000 грн

Твердопаливний котел тривалого горіння Kraft S 20 кВт

Твердопаливний котел тривалого горіння Kraft S 20 кВт

Економічний твердопаливний котел тривалого горіння KRAFT серії S — це відносно недорогий універсальний котел, який працює на будь-якому твердому паливі. Котел виготовляється зі сталі товщиною 5 мм. При цьому застосовуються марки котельної сталі — 09Г2С (європейський аналог P265GН).Час горіння на одн..

39200 грн

Потребуєте більше інформації?

Спитайте нас. Ми це любимо.