Клімат твого простору під ключ в Рівному та регіоні

ТОВ Тіко

Грійтеся, як хочете!

Проблеми впровадження високо­ефективних систем автономного опалення, зокрема а багатоквар­тирних будинках і спорудах, нині хвилюють кожного, кому у своєму помешканні доводиться мерзнути. Держава не забезпечує громадян теплом так, як цього вимагають норми опалювального сезону. Тому люди гріються, як можуть. Хтось шукає вихід у автономному опаленні, хтось в індивідуальному.

Схоже, урядові не до вподоби, що громадяни самі дають собі раду.

З наказу віце-прем'єр-міністра Володи­миром Рибака встановлення автономного, індивідуального опалення у багатоповерхівках тимчасово призупинено на два місяці. Вже навіть створена міжвідомча робоча група з питань по квартирних систем опалення та зрячого водопостачання житлових будинків.

Як виглядає законодавча база, що регулює самостійний обігрів житла? Тому виникла така проблема? Про це кореспондентка "Експресу" розмовляла з Володимиром Кирюшиним, начальником управління експлуатації житлового фонду України, та Василем Куйбідою, членом комітету Верховної ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства.

- Чому нині так гостро постала проблема автономного опалення?

І В. Кирюшин:

-Автономне опалення-це на весь будинок, а індивідуальне - на квартиру зокрема. Помірно централізоване опалення слід трактувати як комбінований вид опалення. У законі про теплопостачання населених пунктів країни написано, що;місцева влада повинна у кожному населеному пункті, територіальній громаді створити програму розвитку теплозабезпечення певного населеного пункту, яку треба затвердити. У цьому документі має значитися, де теплозабезпечення буде жорстко централізоване, помірно централізоване, автономне чи індивідуальне. Нині від'єднання від центрального те­плопостачання безсистемне.

Встановлюють автономне опалення в Україні хаотично, переважно за ха­барі. Тож поки фахівці розберуться в ситуації, таку практику тимчасово при­пинять. Дехто самовільно, без ніяких рішень ще влітку повідрізав ножівкою батареї, поставив заглушки, приєднав котел, не зважаючи на сусідів, що живуть поруч. Треба заборонити стихійне від'єднання. Якщо ми пере­ходимо на індивідуальне опалення, то зростає споживання газу. Скажімо, котел споживає у вісім разів більше газу, ніж звичайна кухонна плита. Це тягне за собою збільшений діаметру трубопроводів, збільшення потужності регуляторів тиску та інші технічні ас­пекти. Індивідуальні котли становлять небезпеку вибуху, можуть шкодити здоров'ю сусідів і перевантажувати системи газопостачання житлових бу­динків. Таким чином розбалансовуються системи газо і теплопостачання.

В. Куйбіда:

"У нас і досі певний вид кріпосного права. Прикріпили людей до централізованого опалення, нада­ють їм неякісні послуги і забороня­ють від'єднатися від нього й са­мим подбати за себе.

- Впорядкувати від'єднання від централізованого опалення - це логічно, бо джерела виробництва теп­ла розраховано відповідно до спожи­вання. Рація у постановці питання є, але я не бачу рації у розв'язанні про­блеми способом заборони від'єднувати окремих споживачів від цент­ралізованої системи опалювання. Тут належить діяти у кількох напрямках. Головний напрям - модернізація сис­тем теплопостачання, модернізація виробництва тепла і його постачання. Люди від'єднуються тому, що неякісні послуги, неякісне теплопостачання.

Зважте, централізоване теплопоста­чання дешевше від індивідуального, але люди воліють дорожче платити і мати якісні послуги, ніж платити де­шево,

й інколи навіть не мати ніяких послуг. Заборона в цьому випадку - це аж ніяк не правильне рішення.

- Які права має споживач?

В.Кирюшкін

- У правилах надання послуг теплопостачання та водопостачання й водовідведення написано, що громадянин має право на від'єднання від систем центрального водопостачання. Згідно з цим розроблено порядок від'єднання. На основі заяви це питан­ня розглядає комісія, з'ясовує, з якої причини відмовляються від централь­ного опалення. А тоді приймається про­ект, у якому вказано, що треба робити, який тип котла можна поставити, а який ні. Але кожен житловий будинок - це складна інженерна збалансована си­стема. Коли від'єднати одну квартиру, то розбалансовується ціла система. Якщо в одному місці гріє батарея, а в іншому - ні, то цілком можливо, що це через зміну діаметра трубопроводів або через врізання додаткових бата­рей. Це зачіпає інтереси всіх меш­канців будинку.

В. Куйбіда:

- Якщо надають неякісні послуги, то громадяни мають право відмовитися від них і встановити індивідуальні системи опалення. Мусимо визнати, що в нас і досі певний вид кріпосного права. Прикріпили людей до центра­лізованого опалення, надають їм не­ якісні послуги і забороняють від'єдну­ватися від нього й самим подбати про себе. Якщо влада не здатна подбати про якісні послуги, то громадяни ма­ють право самі подбати про це.

- А як у розвинених державах?

• В. Кирюшин:

-У Німеччині, Польщі й Латвії прак­тикували автономне опалення, але вже 20 - 25 років, як відмовилися від такої практики. У Європі про автоном­не опалення кажуть, коли йдеться про обігрів приватних будинків, а не багатомешканнєвих.

• В. Куйбіда:

- У Європі приміщення, яке не обігрівається, вважають складом чи якимсь іншим господарським примі­щенням. Якщо організація будує жит­ловий будинок, то вона забезпечує централізоване теплопостачання, але з регулювальними пристроями в кожній квартирі, в кожній кімнаті. Та­ким чином споживач може регулюва­ти споживання тепла.

- Як бути людям, що мають до­звіл на автономне опалення?

• В. Кирюшин:

-Їм нема чого хвилюватися. Ті, що користуються автономним опаленням; маючи на те дозвіл, і далі ним корис­туватимуться.